هدف گیری با یک چشم یا دو چشم

از گذشته به ما یاد داده اند که هنگام تیراندازی با تفنگ ساچمه زنی یا گلوله زنی اگر راست دست هستیم چشم چپ و اگر عکس آن است چشم راست را بسته و هدف را نشانه روی کنیم ولی هدف گیری با دو چشم باز در تیراندازی، بخصوص با تفنگ های ساچمه زنی مزایای بیشتری دارد.

هدف گیری یک چشمی یا دو چشمی؟
 

آیا هنگام رانندگی و یا راه رفتن یک چشم خود را معمولا می بندیم تا ابعاد و طول و عرض راه را بهتر تشخیص دهیم؟ مسلما خیر. پس در مورد تیراندازی چرا باید یک چشم خود را ببندیم؟ تخمین مسافت و دوری و نزدیکی هدف با دو چشم باز بهتر انجام می گیرد. با دو چشم باز یک زاویه صد و هشتاد درجه ای در مقابل ماست در حالیکه با بستن یک چشم این مقدار نصف می شود. پس بهتر است عادت کنیم که بخصوص در تیراندازی با تفنگ ساچمه زنی و در تمرینات هدفهای متحرک مثل بشقابهای خالی و یا شکار پرندگان از هر دو چشم استفاده کنیم و یا چشم چپ در صورت چپ دست بودن، چشم مسلط یا به اصطلاح فرنگیها چشم DOMINANCE (غالب) باشد. برای حل این موضوع می توان امتحان ساده ای انجام داد تفنگ خود را برداشته و بعد از اطمینان از خالی بودن آن که شرط اول و حیاتی است نقطه یا شیئی مثل عکس یا مجسمه کوچکی را در مقابل خود با دو چشم باز بدون ارتعاش دست می توان تکیه گاهی زیر دست قرار داد) دقیقا نشانه روی کنید. مگسک تفنگ را بر روی هدف تعیین شده قرار دهید. آنگاه چشم چپ خود را ببندید. در اینصورت اگر چشم راست در امتداد طول لوله و مگسک تفنگ دقیقا بر روی هدف قرار گرفته باشد چشم راست شما چشم مسلط است، در غیر اینصورت چشم چپ، چشم مسلط به شمار رفته و بهنگام تیراندازی متاسفانه اجبارا باید با یک چشم (چشم راست) تیراندازی کنید. در اشخاص چپ دست عکس این امتحان انجام گیرد.

بستن چشم چپ در تفنگ های گلوله زنی آنقدر موثر نیست که بهنگام تیراندازی با ساچمه. البته اگر در همه حال از شیوه دو چشم باز استفاده کنید باز هم بهتر است تا آنکه به خوبی عادت کنید که همیشه دو چشم را چه در استفاده از ساچمه و یا گلوله باز نگهدارید. عادت کردن به باز نگهداشتن دو چشم بخصوص در اشخاصی که از اول عادت به بستن یک چشم کرده اند نیاز به تمرینات زیاد دارد.

 

در تیراندازی با دو چشم باز ضمن داشتن امتیازاتی، گاهی نکات منفی هم دارد:
 

مثلا بهنگام مسابقات هدفهای متحرک (CLAY) بعد از شلیک مقدار زیادی فشنگ در اثر خستگی و به طور موقت چشم غیر مسلط بدون اینکه خود متوجه شویم جایگزین چشم مسلط می شود. این وضع موقت، ارتباطی به عیب پیدا کردن چشم و ساختمان آن و مسائل دیگر ندارد بلکه در اثر فرمان مغز بوجود می آید. هنگام نشانه روی به هدف، قرار گرفتن چشم در مسیر لوله مغز را وادار می کند تا فرمان دهد که کدام چشم باید مورد استفاده قرار گیرد. معمولا چشمی که در مسیر لوله تا مگسک و هدف قرار گرفته است، چشمی است که مغز بدان فرمان می دهد. زمانی ممکن است پیش آید که بر عکس فرمان مغز در می آید و چشم دوم برای هدف گیری آمادگی بیشتری دارد و در اینجاست که تناقض در هدف گیری بوجود آمده و تیراندازی بخطا می رود. بسیاری اوقات، پیش آمده که در اثر دوندگی و هیجان شکار، دوربین و یا مگسک تفنگ بر روی حیوان قراول می رود ولی هدف بخوبی تشخیص داده نمی شود. موقعیت چشم ثابت نیست حتی ممکن است در اثر خستگی با چشم دیگر هم اگر سعی کنیم نتوانیم تصویر مشخص از هدف را در ذهن خود بیابیم.

بسیاری از مربیان رشته تیراندازی در طی سالها تدریس و تجربه فهمیده اند که بانوان حدود نود و پنج درصد نمی توانند با دو چشم باز تیراندازی کنند یعنی اجبارا یک چشم خود را می بندند یا از چشم بند استفاده می کنند. علت این امر به هیچ وجه روشن نیست شاید یکی از دلایل عمده ای که مردان راحت تر قادر به استفاده از دو چشم هستند این است که طی دهها هزار سال پرداختن به امر شکار زنی مغز آنان از نسلی به نسل دیگر برای هدف گیری آمادگی بیشتری پیدا کرده است. در بسیاری از بانوان تیرانداز پیش آمده است که حتی با بستن یک چشم تیرشان به خطا رفته است چون در بعضی از آنان این احساس بوجود آمده که با دو چشم باز در حال تیراندازی هستند و در نتیجه ایجاد اختلال در دید، هدف را از دست داده اند. درست مثل حالت اشخاصی که دست یا پایشان با عمل جراحی بریده شده که بعضی اوقات احساس می کنند آن عضو قطع شده کماکان وجود دارد و حتی درد آن را هم احساس می کنند.

مغز انسان ماشین حیرت انگیزی است که صدها بار قویتر از پیشرفته ترین کامپیوترهای موجود است. تیراندازانی بوده اند که حتی با چشمان بسته توانسته اند تشخیص دهند هدف در کجا قرار گرفته است. هنگام خرید تفنگ و بخصوص در وقت سفارش دادن ساخت تفنگهای بسیار مرغوب و گران قیمت، به کمک متخصصین می توان تفنگ را با اندازه های خریدار تطبیق داد. همانطور که خیاط لباس را به تن مشتری اندازه می گیرد. بزرگ و کوچکی شخص، طرز قرار گرفتن لوله، بلندی و کوتاهی و طول و عرض قنداق و بسیاری نکات دیگر می توانند اثرات قابل توجه در تیراندازی اشخاص داشته باشند. همانطور که اشاره شد خستگی جسمی و مغزی نیز از عوامل موثر و منفی در تیراندازی هستند. چه به هنگام مسابقات باشگاهی و یا در جریان شکار پرنده و چرنده. از دیگر تمرینات خوب و کم خرج برای باز نگهداشتن دو چشم استفاده از سلاح های بادی است. امروزه این سلاح های بادی چه تفنگ و چه طپانچه آنقدر خوب ساخته شده اند که از نظر شکل ظاهری و وزن و دیگر خواص با سلاح های آتشین تقریبا برابری می کنند. قیمت ارزان فشنگ های بادی و بی سر و صدا بودن و همچنین خرید آزاد آن از تفنگ فروشی ها بهترین امکان را نه تنها در دسترس نوآموزان بلکه در اختیار تیراندازان با تجربه نیز قرار داده است.

 

با کمک سلاح بادی می توانید تمرین تیراندازی با دو چشم باز را آغاز نمایید:
 

در مراحل اولیه برای آنانکه عادت به بستن یک چشم دارند کار اندکی دشوار و غیرعادی است لیکن با تمرین مدام براحتی به استفاده از هر دو چشم چه در تیراندازی با گلوله و یا ساچمه دست خواهید یافت. تیراندازی با سلاح های بادی چون معمولا در فواصل خیلی نزدیک انجام می گیرد باید حتی المقدور از هدفهای پلاستیکی مثل بطری و غیره استفاده نکرد چون برخورد ساچمه به پلاستیک غالبا کمانه کرده و چه بسا به بدن یا صورت خود تیرانداز برخورد کند. کالیبرهای بادی 4.5 یا کالیبر درشت تر، یعنی کالیبر 5.5 میلیمتر می باشد. سلاح های بادی را نباید بعنوان اسباب بازی به حساب آورد. اصابت تیر آن به سر در فاصله کوتاه می تواند حتی باعث مرگ گردد.

با تفنگ بادی کالیبر 5.5 روباهی را حدود پانزده متری می توان از پای در آورد. نگارنده شخصا چند خرگوش را در فواصل نزدیک حدود ده متر با طپانچه بادی شکار کرده ام. ساچمه های بادی یا با بصورت سر پهن هستند که در مسابقات برای زدن هدف مقوایی به کار می روند و یا نوک تیز که قدرت نفوذ بیشتری داشته و جهت صید کار آمدی بیشتر دارند. نتیجه بحث: گر چه با بستن یک چشم میدان دید ما به نصف تقلیل می یابد ولی این دلیلی نیست که تیراندازی یک چشمی باعث بد تیر انداختن و خطا کردن باشد. همانطور که اشاره شد اغلب تیراندازان بر جسته جهان در بین بانوان از یک چشم استفاده می کنند و در کار خود کاملا موفق هستند. ضمنا در خاتمه این چند نکته را هم اضافه کنیم که از آغاز جوانی تا میانسالی کلا چشم راست چشم مسلط بوده (در راست دستان) و بعد از سنین پنجاه سالگی کم کم چشم چپ شروع به تسلط یافتن بر چشم راست کرده و مشکلاتی برای تیراندازی بوجود می آورد. این مسئله در تیراندازانی که مدام به تمرینات تیراندازی با ساچمه مشغولند مثل تمرینات تیراندازی به بشقابهای گلی، کمتر به وجود می آید تا شکارچیان پرنده زن که سالی چند بار به طور محدود به تیراندازی مشغولند. بعبارت دیگر تیراندازی مدام و مرتب به استفاده از دو چشم باز بیشتر کمک می کند حتی در سنین بالا.

در پایان برای آنانیکه نگرانند که تنها با یک چشم قادر به نشانه روی هستند باید اضافه کنیم که قهرمان تیراندزای ایتالیا به نام جیو وانتی GIOVANETTI) در رشته تراپ (TRAP) که در سالهای ۱۹۸۰ و ۱۹۸۴ دو بار برنده مدال طلای المپیک گردید و یکبار هم در بین دو المپیک به قهرمانی جهان دست یافت در تمام دوران تیراندازی خود تنها از یک چشم که چشم راستش بود استفاده می کرد.

تاریخ ایجاد:یک شنیه 28 مرداد 1398
تعداد بازدید: 731
printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد
ابتدای صفحه