انتخاب دوربین مناسب تفنگ بادی

شاید دوربین های تفنگهای بادی به دلیل برخی باورهای غلط و البته کیفیت نه چندان مطلوب و قابل قبول دوربین و پایه های موجود در بازار ایران کمتر مورد توجه دوستداران و علاقمندان شکار و تیراندازی قرار گرفته باشند اما در سال های اخیر، شرکت های زیادی در ساخت محصولات متنوع و قابل نصب بر روی این گونه تفنگها به رقابت با هم پرداخته اند. 

روش خرید دوربین و پایه تفنگ بادی
 

در حین خرید دوربین تفنگ بادی ممکن است متوجه شده باشید که شاید قیمت یک دوربین مناسب از قیمت خود تفنگ هم بیشتر باشد اما باید توجه داشت که دوربین تفنگ باید به عنوان یک وسیله مکمل و مستقل از قیمت اسلحه مورد توجه قرار گیرد:
 

برخی تصور می کنند که می توان برای تفنگهای بادی یک دروبین ساده و ارزان قیمت انتخاب کرد که در اینصورت این دوربین فقط نقش تزئینی داشته و کارایی لازم را نخواهد داشت . اشخاصی که نگاه دقیق تری نسبت به تفنگ بادی خود و نیز دقت در تیراندازی دارند، اهمیت نصب یک دوربین واقعی و با کیفیت را به خوبی درک می کنند. متاسفانه در کشور ما تا چند سال اخیر هدف خریداران تفنگهای بادی، عملی بر پایه فرهنگی غلط ، یعنی شلیک به پرندگان شهری بوده است، اما امروزه با به بازار آمدن انواع تفنگهای بادی با کیفیت بالا و دروبین های مناسب، این اسلحه توسط بسیاری از علاقمندان برای تیراندازی دقیق و حرفه ای استفاده می شود. در سال های اخیر برخی شرکتها تفنگهایی با تکنولوژی جدید و بسیار پر قدرت با کالیبرهایی چون ۲۲-۲۵-۳۸-۴۰-۴۵ صدم اینچ به بازار عرضه کرده اند که بعضی از آنها از فاصله ۵۰-۶۰ متری به راحتی قادرند گوزنی را از پا درآوردند. قیمت بسیاری از این تفنگ ها حتی از تفنگ های شکاری گلوله زنی اروپایی هم گرانتر می باشد (منظور قیمت واقعی تفنگها در بازارها جهانی است. توجه داشته باشید که در کشور ما شکار حیوانات با تفنگ بادی چه در شهر و چه در خارج از شهر ممنوع است و این کار با کسب مجوز از سازمانهای مربوطه و در فصول و مناطق خاصی امکانپذیر است و نه در داخل شهر. تفنگهای بادی که در داخل باشگاههای ورزشی مورد استفاده قرار می گیرند اغلب ساخت کارخانه هایی مثل Anschutz و Walther و Fein werkbau و Steyr و Hammerli می باشند که سیستم تولید نیروی آنها فنری - پیستونی یا مخزن قابل شارژ با گاز CO۲ و یا پمپی است و دارای کالیبر ۱۷۷ اینچ یا 4.5 میلیمتر می باشند. این تفنگ ها دارای قدرت پایین و دقت بالا هستند و دارای قطعات جانبی قابل تنظیم مختلف در قنداق ، بدنه و لوله و ... بوده و به گونه ای طراحی گردیده اند که بهترین آرایش را برای راحتی تیرانداز از نظر نحوه به دست گرفتن تفنگ و تعادل وزنی آن برقرار کنند و به همین جهت بسیار گران قیمت هستند.

 

برای تیراندازی با اغلب این تفنگ های بادی اغلب از مگسک و روزنه دید مخصوص و بسیار دقیق استفاده می شود ولی به تازگی استفاده از دوربین های مناسب برای تیراندازی با این تفنگ ها در حال رواج است:
 

خوشبختانه فرهنگ استفاده صحیح از تفنگهای بادی در کشورمان در حال پیشرفت است و حتی بسیاری از شکارچیان که با تفنگهای گلوله زنی شکار می کنند از تفنگهای بادی برای تیراندازی و تمرین استفاده می نمایند . اگر نحوه صحیح استفاده از تفنگهای بادی و یا خفیف برای تیراندازی آموزش داده شود و امکانات مناسب برای استفاده علاقمندان فراهم گردد، زمینه برای توسعه تیراندازی ورزشی و حفظ حیات وحش نیز هموار خواهد شد. همانطور که در مورد کیفیت لنزهای دوربین تفنگ بادی می دانیم، نوع شیشه استفاده شده در لنز و نیز نوع پوشش لنزها در شفافیت و وضوح تصویر در دوربین ها نقش اصلی را ایفا می کند. بنابراین اگر بخواهیم دوربینی انتخاب کنیم که کارایی مفید و کیفیت تصویر مناسب داشته باشد و این کیفیت را در یک دوره طولانی حفظ کند، می بایستی از دوربین های با تکنولوژی لنز پیشرفته استفاده کنیم، البته بدیهی است قیمت این دوربین ها از دوربین های با لنز ساده بیشتر می باشد. اغلب دوربین هایی که برای تفنگ بادی استفاده می شوند دارای لنز Multi Coated با پوشش چندین لایه ای روی یک یا دو وجه آزاد لنز می باشند. معدود دوربین های گران قیمت که برای تفنگ بادی استفاده می شوند دارای لنز Fully Multy Coated یا پوشش چند لایه ای بر روی تمامی وجوه آزاد می باشند که از لحاظ قیمت مقرون به صرفه نمی باشد. دوربین های تفنگ بادی دارای تنوع زیادی از نظر اندازه بزرگنمایی و اندازه لنز شیئی نمی باشند، از طرفی چون مسافتی که با تفنگ بادی تیراندازی می شود، نسبتا کم است و هم در کشور ما حمل و استفاده از تفنگهای بادی فقط با دو کالیبر ۱۷۷ یا 4.5 میلیمتر و ۲۲ یا 5.5 میلی متری مجاز است و تنوع بالستیکی زیادی وجود ندارد، با همان مدلهای موجود دوربین نیز می توان نیاز یک تیرانداز را برآورده کرد. تا چندی پیش تصور می شد که یک دوربین با بزرگنمایی ثابت مانند ۴X۳۲ برای اغلب تفنگهای بادی مناسب است که هنوز هم این نوع دوربین توسط بسیاری از سازندگان تفنگهای بادی نیز ارائه می شود، اما در حال حاضر از؛ برخی دوربین های با بزرگنمایی ۴X ولی با قطر تیوب کم (۱۹ میلی متری) و قطر دهانه شیئی ۱۵ و ۲۰ میلی متری مانند ۴X۱۵ و ۴X۲۰ و یا بزرگنمایی متغیر ۲- ۷X۲۰ برای تفنگهای بادی معمولی و مبتدی استفاده می شود. این دوربین ها به وسیله پایه ای که روی بدنه دوربین از پیش تعبیه شده ، روی تفنگ نصب می گردند.
 

بطور کلی در انتخاب دوربین های تفنگ بادی باید به موارد زیر توجه داشت:
 

اول آنکه ساختار دوربین های مخصوص تفنگ های بادی با دوربین های تفنگهای گلوله زنی متفاوت است . در تفنگهای گلوله زنی، نیروی پس زدن تفنگ به سمت عقب است و دوربین های تفنگهای گلوله زنی باید این نیرو و شوک را در جهت عقب تحمل کنند. ولی در مورد تفنگهای بادی با سیستم فنر و پیستون، جهت اصلی نیرو به سمت جلو است و دوربین می بایستی تکان شدید و نیروی افقی را به سمت جلو تحمل نماید. از طرفی در تفنگهای بادی قدرتمند که انرژی گلوله در دهانه لوله نیز زیاد است، یک نیروی عکس العمل پس از شلیک به سمت عقب هم وجود دارد در نتیجه دوربین های تفنگ های بادی باید دو نیرو به سمت اعقب و جلو را تحمل کنند و از این رو تغییراتی در سیستم قرار گیری شبکه آنها لحاظ می شود. به ویژه آنکه شبکه این دوربین ها نیز اغلب از سیم ساخته می شوند، برای جلوگیری از پاره شدن شبکه، دقت بیشتری در ساخت آن توسط کارخانه سازنده اعمال می گردد. دو نمونه از این تفنگهای رایج که در کشور ما هم یافت می شوند تفنگهای  Diana Magnum 350و Scott Patriot & Webely هستند که نصب دوربین و  پایه روی آنها باید به صورت اساسی و علمی صورت گیرد. اغلب دوربین های تفنگ بادی از تیوب اصلی با قطر یک اینچ استفاده می کنند و سیستم شبکه آنها، سیستم آمریکایی است. بدین معنی که شبکه آنها در قسمت چشمی یا Second Image Plane قرار گرفته و در دوربین های با بزرگنمایی متغییر، با افزایش بزرگنمایی اندازه شبکه ثابت می ماند. در این سیستم نقطه برخورد گلوله در بزرگنمایی های مختلف تغییر می کند، اما از آنجائیکه فاصله تیراندازی به هدف در تفنگهای بادی کم است با تغییر بزرگنمایی نقطه اصابت گلوله تغییر محسوسی پیدا نمی کند و می توان از آن چشم پوشی کرد.
 

بزرگنمایی دوربین های تفنگهای بادی
 

نکته ای که در مورد دوربین تفنگهای بادی حائز اهمیت است، پارالاکس دوربین می باشد:
 

برای دیدن محل اصابت گلوله و تیراندازی دقیق حتی در فاصله کم، برخلاف آنچه تصور می شود بهتر است زیاد باشد از این رو بسیاری از دوربین های مخصوص تفنگهای بادی با بزرگنمایی های 12-4 و 18-6 و ... ساخته می شوند.با توجه به اینکه دوربین های استاندارد در تفنگهای گلوله زنی ، دارای پارالاکس تثبیت شده در فاصله ۱۰۰ متری می باشند از این رو در دوربین های تفنگهای بادی که اغلب در فاصله زیر ۱۰۰ متر از آنها استفاده می شود، تصحیح پارالاکس به صورت دستی انجام می گیرد. برخی دوربین ها نیز دارای پارالاکس | ثابت در فاصله ۵۰ متری می باشند. قسمت تنظیم پارالاکس در دوربین های تفنگ بادی اغلب در قسمت شیئی قرار دارد که با چرخاندن آن پارالاکس تصحیح می شود. برخی دوربین های جدید از سیستم چرخ پارالاکس در قسمت چپ در کنار پیچ های تنظیم شبکه استفاده می کنند که در برخی از این دوربین ها با علامت side focus ) SF ) مشخص می شود.
 

طبلک های تنظیم دوربین های تفنگ های بادی و پایه دوربین مناسب:
 

قدیمی ترین شکل این طبلک ها به گونه ای است که با یک سکه، شبکه را می توان به طرفین یا بالا و پایین تنظیم و هدایت نمود ولی امروزه دوربین های جدید دارای طبلکی می باشند که با دست قابل تنظیم است. این طبلک های ساده اغلب روی دوربین های معمولی که عموما در یک فاصله ثابت مورد استفاده قرار می گیرد، نصب می شود . برای بسیاری از دوربین های با بزرگنمایی بالاتر، از طبلک های بلندتر و مدرج استفاده می شود. این طبلک ها دارای پیچی می باشند که پس از تنظیم اولیه دوربین ، می توان آن را در برابر عدد صفر و یا هر عدد دلخواه دیگر قرار داد و برای تصحیح انحراف گلوله توسط باد، از آن استفاده کرد.
 

به طور کلی، مردم به تفنگ های بادی دسترسی بیشتری دارند. قیمت آنها نسبت به سایر انواع تفنگهای شکاری بسیار ارزان تر است و می توان با صرف هزینه ای کم یک تفنگ بادی خریداری کرد:
 

در مورد انواع تفنگ بادی و قدرت تیراندازی و دوربین مناسب آنها قبلا صحبت به میان آمده است. همانطور که گفته شد امروزه تفنگ های بادی پر قدرتی به بازار آمده که به راحتی یک گوزن را از پا در می آورند البته حتما توجه دارید شکار هر نوع پرنده یا چرنده با تفنگ بادی در کشور ما ممنوع است .دوربین مناسب نقش بسیار مهمی در موفقیت شما در شکار بازی می کند، اما قرارگیری صحیح دوربین روی اسلحه نیز، کارایی آن را تضمین می کند."
 

قطعة ضد شوک تفنگ بادی

 

برای نصب دوربین روی اسلحه می بایستی از پایه های مناسب استفاده کرد:
 

بنابراین، پایه دوربین تنها یک وسیله ظاهری که دوربین را به اسلحه متصل کند نیست. در بسیاری موارد دیده شده که در بعضی تفنگهای بادی با وجود نصب پایه دوربین غیر استاندارد، نیاز تیرانداز تا حدودی مرتفع شده است، ولی غالبا دوربین این تفنگها دقت بالایی ندارند. پایه دوربین تفنگ بادی باید دارای خصوصیات زیر باشد تا بتواند تاثیر مناسبی روی نتیجه تیراندازی داشته باشد: ا و پایه دوربین بایستی به صورت دقیق و فنی ساخته شده باشد. و حتی الامکان اتصال مناسبی بین دوربین و اسلحه به وجود آورد. و پایه دوربین بهتر است از آلیاژ مناسبی ساخته شده باشد؛ به طوریکه ، دارای مقاومت و استحکام خوبی باشد و در اثر باز و بسته شدن مکرر دچار تغییر شکل نشود و محل پیچ و قسمت های متحرک آن به مرور زمان ساییده نشود. کارخانجات سازنده تفنگ بادی عموما برای نصب دوربین از یک ریل و یا شیار ایجاد شده روی بدنه تفنگ به پهنای ۱۱ میلی متر استفاده می کنند . اگر روی قسمت انتهای بدنه تفنگ بادی شیار ایجاد شده باشد، قسمت بالای مقطع آن دارای یک قوس می باشد که توسط برخی سازندگان حرفه ای پایه دوربین مورد توجه قرار می گیرد به طوریکه قسمت زیرین پایه و فک های متحرک آن کاملا روی آن شیار جفت می شود. بر روی برخی تفنگ های بادی ، سوراخهایی تعبیه شده که برای قرار گرفتن زائده پایه دوربین و یا قطعه ضد شوک مورد استفاده قرار می گیرد؛ بدین ترتیب ، از پس زدن پایه دوربین جلوگیری می شود. پایه های دوربین تفنگ بادی اغلب به صورت یک تکه و یا دوتکه ساخته می شوند مهم آن است که قسمت فک های متحرک این پایه ها به طور مناسب در شیار تفنگ چفت شود و یک اتصال دقیق و مناسب بین پایه و اسلحه ایجاد کند دوربین های تفنگ بادی عموما از یک لوله به قطر حدود ۳ سانتی متر ساخته می شوند و پایه های دوربین تفنگ های بادی نیز بر این اساس از نوع حلقه ای رینگی می باشند و اغلب از جنس آلومینیوم و آلیاژهای آن ساخته می شوند تا هم از نظر استحکام و قیمت مناسب باشند و هم وزن آنها زیاد نباشد. نکته مهم دیگر که بایستی به آن توجه نمود این است که قسمت داخلی حلقه های این پایه ها بایستی کاملا مدور و متناسب با اندازه لوله دوربین باشد و بتواند اتصال دقیق و مناسبی بین بدنه و حلقه ها به وجود آورد . در عین حال باعث تغییر شکل و خرابی دوربین نیز نشود. در هر قسمت این حلقه ها ممکن است یک یا دو پیچ ، برای محکم کردن آن، وجود داشته باشد. قسمت بدنه برخی پایه دوربین های تفنگ بادی، به صورت تو خالی و به گونه ای ساخته شده که تیر انداز هم بتواند با دوربین تیراندازی کند و هم بتواند در صورت لزوم از شکاف درجه و مگسک استفاده نماید. همانطور که قبلا اشاره شد، برای اطمینان بیشتر از تثبیت پایه روی تفنگ، از قطعاتی استفاده می شود که اثر تکان تفنگ بر روی دوربین را کم پایه دوربین که تیرانداز هم بتواند با دوربین تیراندازی کند وهم بتواند در صورت لزوم از شكاف درجه و مگسک استفاده نماید.
 

این قطعات اغلب دارای زایده مخصوصی می باشند که در سوراخ روی ریل یا شیار تفنگ واقع می شوند:
 

این زائده ها که در خود پایه ها هم ممکن است وجود داشته باشند، معمولا به قسمت زیرین قطعات پیچ می شوند. در پایه های دو تکه، این قطعه اغلب در پشت پایه جلویی قرار می گیرد، چراکه این قسمت بیشترین نیرو را در این پایه ها تحمل می کند . قسمت زیرین این پایه ها که در تماس با تفنگ است، از قسمت اتصال به دوربین جدا است. همین دو تکه بودن پایه باعث می شود نیرویی که توسط تفنگ در دو جهت به پایه وارد می شود، خنثی می گردد. برای تفنگ های بادی پر قدرت اغلب از پایه های یک تکه استفاده می شود. ساختار این پایه ها به گونه ای است که سطح بیشتری از آنها با مقطع ریل تفنگ درگیر می شود؛ بنابراین، می توان از این پایه ها به عنوان انتخابی مناسب برای تفنگ های بادی با تکان زیاد نام برد. اما، اگر در نصب این پایه ها دقت لازم بکار گرفته نشود و سطح مقطع ریل ها با پایه ها به خوبی درگیر نشود، دقت و کارایی آنها حتی به یک پایه دو تکه ساده هم نخواهد رسید. برای نصب پایه دوربین ها، ابتدا قسمت بالایی حلقه ها را باز می کنیم و در پایه های دو تکه، فاصله پایه ها را با توجه به طول لوله اصلی دوربین تنظیم می نماییم .
 

از آنجایی که ریل یا شیار تفنگهای بادی پیستونی اغلب به صورت ممتد روی بدنه ایجاد شده، امکان نصب پایه دوربین های یک تکه و دوتکه در موقعیت های مختلف فراهم می شود و می توان دوربین های با چشمی های متفاوت را روی این تفنگ ها نصب و تنظیم نمود:
 

پس از قرارگیری قسمت زیرین پایه ها، دوربین تنظیم می گردد به طوریکه با یک آرایش صحیح، سر تیر انداز نسبت به موقعیت اسلحه و دوربین احساس راحتی کند. سپس قسمت بالای حلقه ها نصب و پیچ آنها محکم می شود. برخی از پایه های یک تکه، دارای حلقه های مجزا از قسمت زیرین (Base) می باشند و این امکان وجود دارد که با قرار دادن یک قطعه زیر حلقه ها ، دوربین هایی با عدسی شیئی بزرگتر، روی تفنگ نصب شود. همچنین در قسمت زیرین آنها ممکن است سوراخهایی وجود داشته باشد که می توان حلقه ها را در آنها جابجا کرد. بدین ترتیب، انواع دوربین ها با طول لوله اصلی متفاوت را می توان روی آنها نصب کرد. نمونه این پایه ها، پایه ساخت شرکت B - square می باشد که قسمت های متحرک این پایه که به پیچ متصل می شوند همگی از فولاد ساخته شده اند . در ساخت این حلقه ها و قسمت زیرین آنها هم از آلومنیوم سخت با چگالی بالا بهره گرفته شده است. به عنوان پیشرفته ترین و دقیق ترین نوع پایه های یک تکه تفنگهای بادی از پایه Dampa نام می بریم که برای تفنگ های بادی قوی و برای تیراندازی دقیق و مطمئن ساخته شده است. البته، قیمت این پایه دوربین ها نسبتا گرانتر از سایر پایه های مشابه می باشد. ولی در ساخت آن برای کم کردن اثر تکان شدید تفنگ بر تنظیم دوربین تمهیداتی فراهم شده است و بنابراین قیمت بالای آنها بی دلیل نیست.

تاریخ ایجاد:یک شنیه 28 مرداد 1398
تعداد بازدید: 1853
printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد
ابتدای صفحه